Praha 8 -Osmý světadíl objeven

Praha 8 představuje rozsáhlý prostor od historického centra až k okrajovým částem metropole na severu. Svým obyvatelům přináší klidné bydlení, stabilní infrastrukturu a odpovídající občanskou vybavenost. To vše při zachování vynikající dosažitelnosti ostatních atraktivních pražských lokalit. Pestrá škála různých forem bydlení osloví zejména rodiny s dětmi, ale i páry a jednotlivce.

Fénix vstal z popela, Karlín z vody

Praha, jedno velkoměsto s mnoha dílčími světy, z nichž každý je jiný. A jaká je tedy Osmička? Nová! Aspoň její nejvyhledávanější část. Číslici osm je přisuzován ikonický význam nového začátku a lepších časů. Snad právě proto se Karlín, nejznámější čtvrť Prahy 8, tak mohutně zvedl po ničivých povodních z roku 2002 a v řádu jednotek let katapultoval do popředí zájmu soukromníků i firem. Obrovská vlna rekonstrukcí i nové výstavby z něj udělala nový vyhledávaný region, vhodný pro práci a zábavu. Těsné sousedství se Starým Městem a Žižkovem jeho atraktivitu jenom podtrhuje. Nebývalý rozvoj zažívá především Rohanské nábřeží, kde budují developeři rozsáhlé multifunkční komplexy. Expanze je plánována i dále podél vody směrem k Rohanskému ostrovu, kde má už dnes zelenou projekt šíří záběru v Česku nevídaný. Neméně lákavými lokalitami centrální Osmičky jsou Libeň, Kobylisy
a naopak periferní Bohnice, Ďáblice a Dolní Chabry. Osmý světadíl Prahy se rozkládá na pravém břehu Vltavy v dlouhém pásu od samého centra až po její severní okraj.

Především Karlín a Libeň představují oblasti nadmíru zajímavé pro obyvatele s požadavkem na okamžitou dostupnost centra a zároveň život v relativně klidné zóně. Je zcela lhostejné, zda jde
o jednotlivce, mladé páry či rodiny s dětmi. Příležitostí je dostatek pro kandidáty tuzemské
i zahraniční. Naopak zájemci o bydlení blíže přírodě uvítají nabídku severních čtvrtí v členitém terénu od Bohnic, přes Čimice až po Ďáblice. Oblíbené regiony, dostupné s relativně malým časovým hendikepem, nabídnou pestrou paletu typů bydlení pro všechny kategorie obyvatelstva. Činžáky, rodinné domy, řadovou zástavbu anebo moderní bytové komplexy.

Z Osmičky je možné dostat se do centra hned z několika směrů. Městský okruh je na dosah. Z teplické, mladoboleslavské a královehradecké dálnice se sbíhají hlavní tepny na Balabence, odkud cestovatelé v řádu minut dosáhnou přes Rohanské nábřeží v Karlíně dominanty hotelu Hilton
a samého srdce velkoměsta. Mezinárodní autobusové nádraží na Florenci je zároveň významnou křižovatkou pražského metra, jež se v Praze 8 vydává dvěma směry. Trasa C míří přes Holešovice do Kobylis, Ládví, Střížkova a na Prosek. Béčko obsluhuje Karlín, Libeň, Vysočany a pokračuje dále na okraj města. Důležitým dopravním uzlem je i revitalizované vlakové nádraží v Libni. Tramvajové trati pokrývají kromě nejstarších čtvrtí i vzdálenější Kobylisy. Všechny ostatní lokality zabezpečují spoje autobusové. Byť jde z pohledu širokého chápání současné dopravní infrastruktury o drobnost, za zmínku stojí unikátní tunel pro pěší pod Vítkovem, který vede z centra Karlína na Tachovské náměstí na Žižkově.

Moře příležitostí pro moře dětí

Přestože nabízí Praha 8 uchazečům o studium na vysoké škole pouze dvě alternativy, není třeba zoufat. Z Karlína je k nejvýznamnějším pražským edukačním areálům a kampusům opravdu pouze pár kroků. Možností nižšího stupně vzdělání naopak poskytne Osmička spoustu. Dvě desítky středních, na třicet základních a bezmála čtyřicítku mateřských škol různého zaměření včetně uměleckých či jazykových. O rozvoj zájmů a nadání svých dětí tak mohou obyvatelé osmé Prahy pečovat odpovídajícím způsobem. 

Kulturně – historická OSMisměrka

Historické části Karlína a Libně lze bez nadsázky považovat za jednu velkou kulturní památku, která září novotou díky rozsáhlé popovodňové revitalizaci. Mnoho činžovních domů původní zástavby nese statut kulturní památky a narazíte na ně doslova na každém kroku. Osmička má však i řadu jedinečných staveb, které nemohou zůstat opomenuty. V Karlíně stojí za návštěvu Karlínská synagoga, z tesaného kamene vystavěný novorománský Kostel sv. Cyrila a Metoděje nebo téměř 300 let starý barokní špitál Invalidovna. Pozoruhodnou památkou v katastru Libně je rokokový Libeňský zámek s úchvatným parkem. Vynikající zprávou pro milovníky historie a technické nadšence je připravovaná rekonstrukce karlínského Negrelliho viaduktu, který je druhým nejstarším mostem v celé Praze.

Voda – země – vzduch

Příležitostí k zahnání nudy nabízí osmý pražský obvod nepřeberně. Na své si přijdou především milovníci outdoor aktivit typu cyklistiky, běhu i klasických procházek. Region nabízí desítku chráněných území, která jsou zároveň přírodními památkami. Za všechny jmenujme nejcennější Podhoří, Ďáblický háj a Čimické údolí. Na dosah centra mohou výletníci využít Kaizlovy sady na Invalidovně a park Thomayerových sadů v Libni. Síť pražských cyklotras na Osmičce zahrnuje Libeňský ostrov a Bohnické údolí. Řadu indoor center, dětských hřišť a veřejných sportovišť obohacuje nové Aquacentrum Šutka na pomezí Kobylis, Bohnic a Troje. Oblíbené kobyliské koupaliště a sauna Stírka nabízejí své služby po celý rok. Začínajícím i pokročilým šplhounům je určeno lezecké Sportovní centrum Palmovka.

Nová, vitální a rozvíjející se tím správným směrem. To je Praha 8. Přestaňte hledat, svůj Osmý světadíl jste našli! 

Praha 8

Praha 8

Bohnice, Březiněves, Čimice, Ďáblice, Dolní Chabry, Invalidovna, Karlín, Kobylisy, Libeň, Palmovka, Prosek, Střížkov, Troja

Užitečné údaje o Osmičce najdete na oficiálním portálu radnice. Městská část Praha 8 www.praha8.cz

VYBRANÁ ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ NA OSMIČCE

8+1 KULTURNÍCH, HISTORICKÝCH A VOLNOČASOVÝCH CÍLŮ

VYBRANÁ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ