Praha 5 -Svět na Pět – ANDĚL…, a nejen on

 Pátý pražský obvod patří mezi největší v metropoli. Vzhledem ke svému umístění a orientaci je v mnoha ohledech srovnatelný se Šestkou a Čtyřkou. Území položené mezi levý břeh Vltavy a starou Plzeňskou, je ideálním místem pro život rodin s dětmi, studentů i expatů. Pětka je snadno dostupná z centra, západu i jihu Prahy. A její srdce? To tepe na Andělu.

Potkat Anděla nalevo od vody, není dílem náhody

Centrum Prahy 5, tedy oblast Smíchova, je spojeno především s průmyslovou historií města. Dělnické čtvrti, strojírenské továrny, elektrotechnické podniky a pivovary, které byly na vrcholu slávy v první polovině dvacátého století, do značné míry utvářejí i současný ráz lokality. Na jejich místě však ve většině případů vyrostly, ať již formou rekonstrukcí či novostaveb, nové dominanty. Obchodní a mediální centra, sídla nadnárodních společností, moderní bytové a volnočasové komplexy. Taková je charakteristika dnešního Andělu, jehož symbolické pojmenování sahá hluboko do historie těchto končin. Právě Anděl a Smíchovské nádraží jsou nejdůležitějšími dopravními uzly Pětky s vynikajícím napojením na Pražský okruh i hlavní tepny směřující do centra a ven. Je lhostejné, zda jedete metrem nebo povrchovou dopravou. Kamkoli se rozjedete, dorazíte včas.

Pátý obvod je jednou z nejrychleji se rozvíjejících lokalit v současné Praze. Malá Strana není nafukovací a expanze směrem k Andělu a Smíchovskému nádraží je logickým krokem pro všechny, kteří zde chtějí bydlet i podnikat. To dokládají i nemalé investice pražského magistrátu v oblasti dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti. Síť tunelů, funkční propojení trasy metra B a tří páteřních tramvajových linek se na tomto faktu významně podílejí. Unikátní tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov mimochodem stojí za pozornost i jako technická zajímavost.

Do školy kamkoli

Na první pohled by se mohlo zdát, že 12 základních, 13 mateřských, 21 středních a 8 vysokých škol soukromých a veřejných zřizovatelů, je na tak velké území málo. Opak je pravdou. Přímé sousedství s prvním, druhým a šestým pražským obvodem, činí blízkou jakoukoli formu vzdělání, na kterou si obyvatel Pětky vzpomene. Jde totiž o části města, které se pyšní největší penetrací vzdělávacích institucí všech druhů, včetně uměleckých. Zahraničním zájemcům o život v „páté“ Praze by pak rozhodně neměly uniknout Lycée francais e Prague, Německá škola v Jinonicích, Magic Rainbow Preschool.

Mozart, smích a švanda na Smíchově

Kulturního vyžití nabízí pátý pražský obvod více než dost. W. A. Mozartovi vzdává hold celý hudební svět v Mozartově vile na Bertramce, kde se pravidelně pořádají koncerty vážné a jazzové hudby. Pražské klima svědčilo skladateli natolik, že zde kromě Figarovy svatby zkomponoval i další významná díla, jejichž nastudování je možno shlédnout na několika pražských scénách. Milovníci kultury by rozhodně neměli vynechat Galerii Portheimka, zaměřenou na výstavy současného umění. Secesní Národní dům na Smíchově je kousek od Anděla. Poznáte v něm jednu z nejstarších památek Smíchova, která je díky množství pořádaných akcí opravdovým centrem kulturního dění čtvrti. Míříte-li do divadla, rozhodně nevynechejte to Švandovo. Kromě celoročního provozu nabízí vybraná představení s anglickými titulky.

Město ve městě

Skladba typu a sociálních skupin obyvatelstva Prahy 5 velmi významně ovlivňuje i pestrost zařízení k oddychu a relaxaci. Újezd, okolí Arbesova náměstí i Smíchov překypují nespočtem kaváren a restaurací vhodných pro rodinné i obchodní obědy, které lákají chutěmi celého světa. Obchodní centrum Nový Smíchov je v Praze druhé největší a nabízí mimo nakupování i relaxaci ve fitness a bowling centrech či multikinech. Na periferii Pětky zajistí obdobné služby rozsáhlá Metropole Zličín nebo několik obchodních center v částech Stodůlky a Butovice.

Nejenom sportovce láká barrandovský aquapark AquaDream, který nabízí venkovní i kryté atrakce typu wellness a relaxačních center. Zábavu Street generaci poskytne zastřešený skatepark v Hlubočepích, dostupný veřejnosti nepřetržitě. Procházky i výlety na kole na dosah od rušného Smíchova zase umožní Kinského zahrada a především přírodní rezervace Prokopské údolí. Nedaleko zvou k návštěvě slavné Barrandovské terasy a třeba unikátní vyhlídka Dívčí Hrady. Celodenní výlety a náročnější procházky malebným údolím Vltavy si mohou dopřát návštěvníci Chuchle, Lahovic a Zbraslavi. Na suchu zde nezůstanou ani vodáci. Hladinu adrenalinu návštěvníkům zvedne vyhlášené dostihové závodiště ve Velké Chuchli.

Nezašlá sláva Barrandova

Třicátá léta minulého století začala psát filmovou historii starého Barrandova, která trvá dodnes. Jedna z největších a nejznámějších filmových studií v Evropě vyhledávají dodnes přední filmaři z celého světa. Atraktivní barrandovská vilová čtvrť představuje bydlení na dobré adrese a neztrácí na lesku ani dnes, téměř po sto letech od jejího vzniku. Výhled na údolí Vltavy a celou metropoli je odsud nezapomenutelný. Paleontolog Joachim Barrande by si to tu jistě zamiloval i bez fosilií.

Praha 5 je bezpochyby unikátní v mnoha směrech. S takřka čistou přírodou se zde střetávají všechny typy obytných zón. Od panelových sídlišť na periferii, klidných čtvrtí na Zbraslavi, přes moderní bydlení na Smíchově, v Motole a Radlicích, až po klasickou zástavbu v klidné oblasti Janáčkova nábřeží a Újezdu. Dostupnost, přehlednost, množství služeb a kulturních příležitostí jsou hlavními benefity tohoto rozsáhlého území mnoha tváří.

Praha 5

PRAHA 5

Barrandov, Břevnov (částečně), Hlubočepy, Holyně, Jinonice, Košíře, Lahovice, Lipence, Lochkov, Malá Strana (částečně – Újezd), Motol, Radlice, Radotín, Řeporyje, Slivenec, Smíchov, Stodůlky, Třebonice, Velká Chuchle, Zadní Kopanina, Zbraslav, Zličín a Zlíchov

Podrobné a aktuální informace lze získat z internetové prezentace Městské části Praha 5 – www.praha5.cz

VZDĚLÁNÍ

VÝZNAMNÁ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ

KULTURA, HISTORIE A ZÁBAVA