Praha 4 -Čtyři čtvrti nestačí

 Praha 4 je rozsáhlým městským obvodem, sahajícím od centra města až k vyhledávaným periferním lokalitám Kunratic, Průhonic a Újezdu. Splňuje veškeré nároky většiny obyvatel na kvalitní bydlení s vysokou mírou dopravní dostupnosti a bohatého na občanskou vybavenost. A jak charakterizovat Čtyřku čtyřmi slovy? ROZMANITÁ, KLIDNÁ, DOSTUPNÁ a ŽIVÁ.

Do všech čtyř světových stran

Teritorium čtvrtého pražského městského obvodu rozprostírající se na pravém břehu Vltavy svou severní stranou přímo sousedí s vyhledávanými lokalitami Vyšehradu, Vinohrad a Vršovic. Patrně nejatraktivnějšími místy jsou zde proto Podolí a Nusle. Právě tato dvě katastrální území nevídaně spojují blízkost centru a poklidnou zónu pro bydlení napříč celým spektrem sociálních skupin obyvatelstva, které vyhledává kvalitu a soukromí. Takových míst je v celé metropoli poskromnu. Na Praze 4 lze mezi ně však počítat i oblasti Pankráce, Krče a Michle. Rozsáhlá území dalších částí se rozprostírají mezi výpadovkou na Strakonice a brněnskou dálnicí až k Průhonicím a Čestlicím.

Každý, kdo do metropole míří od jihu, nemůže Prahu 4 minout. Díky novému jihozápadnímu propojení brněnské a plzeňské dálnice je tato oblast vhodná pro všechny, kteří směřují za prací či zábavou do celé jižní poloviny České republiky i zahraničí. Velký Pražský okruh totiž zkrátí cestu od Brna na Letiště Václava Havla o dobrou půlhodinu. Díky hustě osídleným katastrům Chodova, Hájí, Opatova a Šeberova se Praha 4 pyšní i skvěle lokalizovanou červenou trasou metra C, která vykrývá všechna významná místa od Nuslí až po Újezd.

Veškeré atributy faktického centra Čtyřky splňuje oblast Pankráce a okolí Budějovické ulice. Obchodní centra, kancelářské a zdravotnické komplexy jsou na dosah všem obyvatelům Nuslí, Michle, Podolí, Krče a Braníku. Podobné kategorie objektů nalezneme i směrem z centra podél trasy třídy 5. května, která plynule přechází v dálnici D1. V Michli, několik set metrů za unikátním Nuselským mostem a pražským Kongresovým Centrem, narazíme na sídla lokálních reprezentantů velkých nadnárodních společností i významných tuzemských firem. V tomto duchu můžeme pokračovat prakticky až k Chodovu a expandujícímu Business Centru „The Park“.

Dobrou adresou a skvělým místem pro život v bezprostřední blízkosti pulzujícího srdce metropole jsou lokality sídlišť Pankrác, Antala Staška, Horní Krče a Kavčích Hor v sousedství rozlehlého areálu České televize. Rodiny s dětmi hledající klid v dosahu hlavního města, ocení regiony Újezdu, Průhonic a Kunratic, jejichž dosažitelnost je vykoupena maximálně dvaceti minutami jízdy autem.

Škola na každém rohu

Zájemcům o vzdělání ve školním nebo předškolním zařízení na Praze 4 se nabízí nespočet příležitostí. Desítky středních, základních a mateřských škol v kombinaci veřejných i soukromých provozovatelů, nabízejí mnoho forem vzdělávání různých úrovní a specializací. Čtyřka je domovem čtyř vysokých škol, jejichž výčet se dá snadno rozšířit přesunem o pár kilometrů dále směrem do centra Prahy. Místní a zahraniční uchazeči si vyberou i mezi několika mezinárodními školami, včetně speciální školy Montessori.

Ve znamení vodnáře

Přestože Čtyřka historické a kulturní centrum Prahy těsně míjí, lze i v jejím katastru navštívit řadu zajímavých objektů. Zejména milovníci divadla si zde přijdou na své. V této souvislosti je třeba vyzdvihnout známá divadla na Fidlovačce a Jezerce.

Výlet po stopách historie čtvrtého obvodu lze zahájit v kostele sv. Pankráce na Pankráci a v Jindřišské věži na Senovážném náměstí. Za návštěvu stojí Chodovská vodní tvrz ze třináctého století a bývalý nuselský Národní dům s novorenesančními fasádami. Pravděpodobně nejzajímavější atrakcí je pak Muzeum pražského vodárenství v Praze-Podolí, představující vývoj vodárenství od soukromých vodovodů z 12. století po současnost.

4 + 4 pro volný čas a zábavu

Nekonečný prostor k trávení volného času lze symbolizovat velkými Čtyřkami pro každou z kategorií. Sportovním aktivitám jednoznačně vévodí dva rivalové v boji o přízeň návštěvníků. Podolské přírodní koupaliště Žluté lázně poskytne množství kulturních a sportovních aktivit pro rodiny s dětmi i mládež. Jeho neméně významným sousedem je plavecký komplex krytých i venkovních bazénů nabízejících vše, co si jen náruživý plavec a vodomil mohou přát. Neopomenutelným bonusem k uvedeným je největší aquapark v České republice, Aquapalace Čestlice.

Outdoorové vyžití naopak umožní přírodní park Modřanská rokle a přírodní památka údolní nivy Kunratického potoka, jejíž slávu podtrhuje letitá tradice známého pražského běžeckého závodu, Velké Kunratické. Nejenom shopaholici si jistě najdou cestu do čtyř největších obchodních a volnočasových zón. Od Arkád Pankrác nejblíže centru, přes OC Novodvorská Plaza, Obchodní centrum Chodov u výpadovky na Brno, až po Obchodní a zábavní zónu Průhonice-Čestlice.

Praha 4 má nepochybně co nabídnout. Prezentuje se dobrými čtvrtěmi, které poskytnou kvalitní útočiště svým obyvatelům při práci i zábavě.

Praha 4

PRAHA 4

Braník, Háje, Hodkovičky, Chodov, Cholupice, Kamýk, Komořany, Krč, Kunratice, Lhotka, Libuš, Michle, Modřany, Nusle, Písnice, Podolí, Průhonice, Spořilov, Šeberov, Točná, Újezd, Vinohrady a Záběhlice

PŘEDŠKOLNÍ A ŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Praha 4 nabízí velmi rozsáhlé možnosti školního i předškolního vzdělávání pro domácí i zahraniční žáky a studenty.

KULTURA a HISTORIE

ZÁBAVA, SPORT A ODDYCH

VYBRANÁ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ