Praha 3 -Čtyři čtvrti nestačí

Srdcem Trojky je Žižkov. Nezaměnitelný kolorit čtvrti východního centra okouzlí nejednoho návštěvníka a překvapení přinese i starousedlíkům. Zaběhnutá funkční infrastruktura a výborná občanská vybavenost jsou hlavními přednostmi regionu. Praha 3 poskytuje svým obyvatelům pohodové a klidné útočiště centru na dosah.

Žižkaperk je minulostí, duch doby zůstává

Trojka je jiná. Jiná, než jakýkoli z ostatních regionů centrální metropole. Přestože se její území částečně skládá i z dalších katastrů, synonymem Prahy 3 je nepochybně Žižkov. Poměrně rozsáhlá plocha této městské části se rozprostírá východně od centra až k Jarovu, Malešicím a Krejcárku. Novodobá historie Žižkova sahá do poloviny devatenáctého století a je spojena s průmyslovou revolucí. Právě koncepce zástavby vtiskla této části hlavního města neopakovatelný ráz. Jedná se převážně o bytovou výstavbu v podobě původních činžovních domů s vnitroblokem, citlivě doplněnou novými obytnými komplexy. Až teprve směrem k periferii Na Balkáně a Jarově nabízí Trojka bydlení v klasických sídlištích či rodinných domech.

Pradávný punc tradiční dělnické čtvrti paradoxně možná přispěl k zachování současného koloritu Žižkova. Porevoluční rozvoj exponovanějších pražských částí jakoby Žižkov obloukem a neprávem obcházel. Ten je již delší čas znovuobjevován a tudíž i vyžadován. Dnes je vhodnou lokalitou pro život jednotlivců, párů a cizinců, kteří vyžadují poklidné bydlení se snadnou dostupností centra a bohatým společenským vyžitím.

Hlavními tepnami, které Trojku spojují s vnitřním městem i periferií, jsou Koněvova a Vinohradská. Dostupnost jižního okraje regionu a Vinohrad je zajištěna zelenou trasou metra A, která svými stanicemi kopíruje nejzásadnější lokace Trojky. Je zde možno využít i vynikající tramvajové spojení mezi Hlavním nádražím, Ohradou a Jarovem. Sever od Bulharu po Koněvově ulici až na Želivského je saturován dopravou autobusovou. Snadné napojení na pražskou magistrálu a blízké autobusové nádraží na Florenci zabezpečí rychlé dosažení blízkého i vzdáleného světa.

Když Trojka nestačí, Jednička zaskočí

Více než desítka základních i středních škol na Trojce nabízí vzdělání rozličných zaměření. Od všeobecného, po umělecké. Například Umělecká škola Václava Hollara patří k nejvyhledávanějším v celé republice. Na Žižkově působí i několik škol mateřských a tři školy vysoké, které jsou v rukách soukromníků či státu. Podobně jako jinde v metropoli i na Trojce platí, že dostupnost dalších vzdělávacích institucí, situovaných v centru Prahy, je více než dobrá.

Hrdost národa a neohrožená miminka

Národní památník na Vítkově patří k nepřehlédnutelným žižkovským monumentům. Třetí největší bronzová jezdecká socha na světě stojí od poloviny dvacátého století právě zde. Vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, který je dodnes symbolem svébytnosti českého národa, připomíná vítěznou bitvu husitů na Vítkově proti vojskům první křížové výpravy. Druhou, o poznání modernější, dominantou je Žižkovský televizní vysílač. Unikátní architektonický prvek je situován do Mahlerových Sadů
a představuje nejvyšší stavbu metropole. Tato stavba vždy polarizovala laickou i odbornou veřejnost. Po roce 2000 jí „nasadil korunu“ výtvarník David Černý instalací batolat lezoucích po tubusech a rozpoutal tak diskuze ještě vášnivější.

Za pozornost stojí i Nákladové nádraží Žižkov. Komplex velkokapacitního nádraží, vybudovaného v duchu funkcionalistické industriální architektury v první polovině devatenáctého století. Vyhledávanou funkcionalistickou stavbou je rovněž Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad, který zosobňuje nevýznamnější národní sakrální stavbu dvacátého století a patří mezi oficiální kulturní památky Česka.

Trojka nic nedluží ani v nabídce kulturně-zábavních aktivit. Svébytným humorem uchvátí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Milovníci hudebních představení, operet a muzikálů se zase budou opakovaně vracet do karlínského Hudebního divadla.

Mnoho forem odpočinku i zábavy

Možností, jak využít volný čas, nabízí třetí obvod nepřeberně. K procházkám zvou historický Vrch Vítkov, nebo park Parukářka. Nezapomenutelným zážitkem může být abstraktní setkání s osudy předků v ohromném a zároveň ohromujícím areálu Olšanských hřbitovů. Načerpání energie umožní pestrá plejáda hospod, hospůdek, klubů a barů. Zábavu a oddych poskytne také největší obchodní centrum na Trojce, Atrium Flora s vyhlášeným 3D kinosálem IMAX.

Stále vitální duch Žižkova přetrvává již bezmála 200 let, a pokud hledáte bydlení v těsné symbióze s pražskými starousedlíky, nabízí Praha 3 jednu z nejvhodnějších příležitostí. Matematici nejspíš souhlasit nebudou, ale Trojka v Praze prostě lichá není.

Praha 3

Praha 3

Jarov, Malešice, Olšany, Strašnice, Vinohrady, Vysočany a v prvé řadě Žižkov

Mnoho údajů je dostupných na oficiálním webu třetí pražské radnice nebo pravidelně aktualizovaném informačním portálu o Žižkově.

ZAJÍMAVÉ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE NA TROJCE

KULTURNĚ-HISTORICKÉ BODY ZÁJMU NA TROJCE

ZÁBAVA, SPORT A ODDYCH

VYBRANÁ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ

  • Fakultní nemocnice Královské Vinohradywww.fnkv.cz