Praha 10 -Deset stupňů k zelené

Praha 10 staví život velkoměsta do jiného světla. Širé území na jihovýchodě metropole nabízí řadu výtvorů nejznámější architektky, přírody. Končiny Desítky jsou jako dělané pro obyvatele napříč všemi sociálními i věkovými skupinami. Navíc je snadno dostupná a s dopravní infrastrukturou, která velkoryse respektuje její celkový ráz.

Zelená Desítka

Pro karetní hry nemá zelená desítka žádný zásadní význam. Širší souvislost tohoto slovního spojení s hlavním městem však znamená velmi mnoho. Úzký fyzický vztah s přírodou a značně pro environmentálně zaměřená politika veřejné správy Desítky činí z tohoto regionu místo pro zdravý život. Tak zdravý, jak je to jen v podmínkách velkoměsta současné střední Evropy možné. Hranice Prahy 10 začínají na pomezí Vinohrad a Vršovic. Její katastr je tak velmi těsně propojen se třetí
a druhou částí centrální Prahy. Veškeré metropolitní vymoženosti jsou na dosah a otázkou doslova několika málo kroků. Rozlehlý region pokračuje dále na jihovýchod podél výpadovky na Říčany,
v blízkosti brněnské dálnice, katastry Strašnic, Malešic, Záběhlic, Hostivaře, Uhříněvsi a Kolovrat. Expati, jednotlivci, páry a milovníci cvrkotu velkoměsta shledají atraktivními především Vršovice. Ostatní oblasti směrem k periferii jsou pak vhodné pro bydlení příznivců přírody a rodin s dětmi. Čtvrť poskytuje široké spektrum typů bydlení od domů rodinných, přes rekonstruované činžáky rozličného stáří až po moderní bytové domy z posledních let. Desátá městská část je tím, čím žádná jiná.

Zelený statut Desítky reprezentuje i její nadstandardní dopravní infrastruktura. Vyvážená a citlivá. Čtvrti položené nejblíže středu Prahy přibližuje větev trasy metra A, která zabezpečí bleskové spojení Strašnic a Hostivaře. Automobilisté přivítají snadnou dosažitelnost většiny katastrů Prahy 10, zajištěnou významnými dopravními tepnami v čele s Jižní spojkou. Do Strašnic, Vršovic, Záběhlic, Zahradního města a na Bohdalec z ní stačí jenom sjet. Jižní spojka je součástí vnitřního Pražského okruhu a díky Štěrboholské radiále usnadňuje přístup do regionů, které Prahu obklopují z východu, jihu, ale i západu. Například dojezd na mezinárodní letiště Václava Havla je z Desítky otázkou maximálně třiceti minut, přestože leží na opačné straně města. Ani z vlaku nemají obyvatelé desáté Prahy domů daleko díky železničním stanicím ve Vršovicích a Strašnicích. Praha 10 je daleko i blízko tak akorát.

Komu se nelení, tomu se zelení

Desátá Praha dostatečně zabezpečuje vzdělávací fond školami všech kategorií. Uchazeči o studium na vysoké mohou využít trojnásobné domácí nabídky, nebo se přesunout do blízkých centrálních obvodů. Čtyřicítka základních a téměř stejný počet mateřských škol čekají na žáky ze všech koutů regionu. Mnohé z nich zahrnují umělecké programy, plány výuky cizích jazyků nebo třídy se sportovním zaměřením. Nechybí ani školy střední s velmi pestrou paletou vyučovaných oborů. Těch je bezmála dvacet a orientovaných více směrem ke středu Prahy.

Desetina historie, kultury a volného času

Mohlo by se zdát, že Praha 10 na rozdíl od ostatních částí nepřekypuje nabídkou kulturně-historických atrakcí. V prvé řadě to není tak úplně pravda a navíc je do staré Prahy i dalších čtvrtí co by kamenem dohodil. Kulturní dědictví zde však nepředstavují rozsáhlé památkové komplexy. Jedná se o samostatné stavby v podobě kostelů, významných domů, usedlostí a zámečků, které tvoří nezaměnitelný kolorit celé oblasti. Za všechny je třeba vyzdvihnout jedno z vrcholných funkcionalistických děl architekta Josefa Gočára, kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích. Příznivci divadla jistě nevynechají oblíbené Strašnické divadlo nebo stánek Bolka Bolívky
v Uhříněvsi.

Zelené myšlení odpovídá na Praze 10 i počtu a lokalizaci nákupních zón se zábavně-sportovními komplexy v podobě kin, fitness center a zážitkových parků pro děti. Jsou smysluplně umístěné a je jich právě tolik, kolik je třeba. Poměr obchodní lobby a využitelnosti je zde vyřešen velmi elegantně. Ve Štěrboholích a Hostivaři jsou chytře situovaná v blízkém okolí Jižní spojky. Kolony aut tak nezahlcují vnitřní části. Nákupní komplex Eden ve Vršovicích zase zabezpečuje oblast s nejvyšší koncentrací obyvatel, kteří tak nemají potřebu vyjíždět za nákupy mimo své území. Jednoduché, šetrné a ekologické.

S přírodou do dalších desetiletí

Centrem přírodně-zážitkových aktivit na Desítce je bezpochyby Hostivař. Zelené údolí Botiče zve k výletům i mnoha dalším volnočasovým činnostem. Archeologická památka hradiště ze starší doby železné se rozkládá nad Hostivařskou přehradou, rozsáhlým a oblíbeným areálem pro koupání, sportování a odpočinek. Naučnou stezku nedávné i vzdálenější historie Hostivaře projedou zájemci třeba na vypůjčených koloběžkách. Po cestě se mohou zabrzdit a prověřit svou kondici na největší venkovní horolezecké stěně střední Evropy v areálu volného času Gutovka nebo lanovém parku Abbys. Vztah dětí k přírodě pomůže formovat středisko ekologické výchovy na farmě Toulcův Dvůr. Jízdu na koni zase naučí všechny rajťáky v rodinné stáji Plecitý kousek pod Bohdalcem. Cyklisté, bruslaři i senioři rádi vyrazí do nádherně zrekonstruovaného Malešického parku, který své brány otevřel na začátku roku 2013. Zdaleka ne kompletní výčet doplňuje řada zelených ploch, parků a areálů pro oddych, rovnoměrně rozložených po celém území Prahy 10.

Praha 10 je zelená. Na nic si nehraje, prostě taková je. Zosobňuje zářný příklad toho, že i postmoderní epocha a srdce velkoměsta nemají pouze jednu tvář. Před přírodou na Desítce nikam neutečete. Proč také!?

Praha 10

Praha 10

Benice, Bohdalec, Dolní Měcholupy, Dubeč, Hájek, Horní Měcholupy, Hostivař, Kolovraty, Královice, Křeslice, Lipany, MALEŠICE, Michle, Nedvězí, Petrovice, Pitkovice, STRAŠNICE, Štěrboholy, Uhříněves, VRŠOVICE, ZÁBĚHLICE a Zahradní Město

KAM NA DESÍTCE OD ŠKOLY

KAM NA DESÍTCE ZA HISTORIÍ A KULTUROU

… KAM ZA ZÁBAVOU, SPORTEM, ODDYCHEM I NÁKUPY

… A KAM ZA PŘÍRODOU A POZNÁNÍM